Çocuklarda Şeker Hastalığı

Günümüzün en sık rastlanılan rahatsızlıklarından birisi olarak karşımıza çıkan şeker hastalığı, çocukluk ve gençlik dönemlerinde de sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Tip 1 tipi diyabet yalnızca çocuk ve gençlerde ortaya çıkar. Aşı, gribal enfeksiyon, bazı ilaçlar, psikolojik bozukluklar sebebi ile çocuklarda tip 1 diyabet ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda Yanlış Beslenme Şeker Hastalığına Sebep Olabilir

Özellikle genetik anlamda ailesinde diyabet görünen çocukların, karbonhidrat ağırlıklı beslenmesi, egzersiz azlığı, hareketsizlik, şişmanlık, tip 1 diyabet yani şeker hastalığını tetikleyen en büyük etkenlerdir. Bir akademik makaleye göre, küçük yaşlarda şekerli ve karbonhidratlı ürünler ne kadar fazla tüketilirse, pankreas üzerinde glikotoksin oranı o kadar fazla olur. Glikotoksin, pankrea üzerinde bulunan ve insülin salgılayan hücrelere zarar vererek, diyabet oluşumu için zemin hazırlayabilir.

Özellikle şişmanlık küçük yaşlardaki çocuklar için şeker hastalığının kapısını sonuna kadar aralar.

Ailesinde Diyabet Olan Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli

Bilindiği üzere şeker hastalığı, genetik olarak geçme eğilimi içerisindeki bir rahatsızlıktır. Genetik faktör yüksek olsa bile, düzenli spor yapan, çok yağlı, karbonhidrat ve şekerli beslenmeyen çocuklarda şeker hastalığının ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür.

Aile, çocuğunun sağlığını korumak için fazla karbonhidratlı, şekerli ve yağlı yiyeceklerden sakınıp, çocuğunun düzenli egzersizler yapmasını sağlamalıdır. Özellikle teknolojinin hayatımızın her alanına girmesi ve beraberinde çocukları cezbeden oyun konsolları, bilgisayarlar ile çocuklarda görülen diyabet oranı ciddi bir sıçrama yakalamıştır. Bahsi geçen durumlardan dolayı çocuk hareketsiz bir yaşam geçirmekte ve diyabet olması için gerekli tüm ortam sağlanmaktadır.

Diyabetli kadının hamile kalması neticesinde diyabet çocuğuna bulaşmaz ancak hamilelik döneminde dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kan şekeri takibi, hemoglabin takibi, insülin takibi, kan değerleri takibi sık sık yapılmalıdır. Hamile kalan kadının, şeker hastalığı ile birlikte gelişen başka rahatsızlıkları var ise durum değerlendirmesi aile ve doktorlar tarafından yapılarak önlem alınmalıdır.

Çocuklarda görülmekte olan diyabetin de günümüzde tedavisi mümkündür. İlaçlar ve insülin ile yapılan tedavi metodlarının yetersiz kaldığı noktada metabolik cerrahi ailelerin yardımına yetişen bir diğer seçenek olarak değerlendirilebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir