İleal İnterpozisyon

İleal İnterpozisyon Şeker Ameliyatı

İleal interpozisyon ameliyatı ile düşük kiloda olan tip 2 şeker hastaları tedavi olabilmektedir. İleal interpozisyon ameliyatı ile şeker hastalığı yani diyabetten kurtulabilirsiniz. Şeker hastalığı tüm dünya çapında etkisini gösteren bir hastalık türüdür. Farklı tedavileri de mevcut olan bu hastalık türünde, tedavi süreçleri de hastalara uygun olabilecek şekilde belirlenmektedir. metabolik cerrahi yöntemlerinin yanı sıra beslenme düzeninin değiştirilmesi ile de diyabet hastalığına çözümler sunulabilmektedir. İleal interpozisyon da ciddi kilo kaybı sorunları olmayan hastalara uygulanabilen metabolik bir uygulamadır. 1999 yıllarında Brezilya’da yapılmaya başlanan bu yöntem sayesinde, şeker hastalığına bir başka tedavi yöntemi daha eklenmiş olmaktadır. İki farklı yol üzerinden yapılabilen bu uygulama tüp mide işlemi olarak da akıllarda kalmaktadır. Yalnızca tip 2 diyabet hastalarına uygulanabilecek olan ileal interpozisyon organ hasarı bulunmayan hastalara uygulanabilmektedir.

ileal interpozisyon

İleal İnterpozisyon Nedir?

İleal interpozisyon nedir sorusuna yönelik olarak bir metabolik cerrahi işlemi olduğunu söyleyebilmekteyiz. Tip 2 diyabet tanısı konulmuş olan hastalar üzerinde etkisini görebildiğimiz bu cerrahi uygulama sayesinde, şeker hastalığının belirtileri ortadan kalkabilmektedir. Şeker hastalığı tedavisinde seçenekler arasında yer alan bu tedavi yöntemi, uygulanabilmesi için yalnızca tip 2 diyabet hastalarını kapsamaktadır. Genetik unsurlar neticesinde diyabet tanısı konan hastalar insülin üretimi yapamadıklarından dolayı bu uygulamadan fayda görememektedirler. Obezite sorununa da etki etmeyi başaran bu yöntem, tecrübeli hekimler aracılığı ile yapıldığı taktirde oldukça olumlu geri dönüşler verecektir. Temel olarak ince bağırsakların işlevlerini kısıtlamaya olanak veren ileal interpozisyon, hastaların ameliyat sonrasında verdikleri kiloları geri almalarına da engel olmaktadır. Tansiyon ve kalp hastalıkları da bu cerrahi işlem sonrasında ortadan kalkabilmektedir. Dolayısı ile tip 2 diyabet hastaları için bu tedavi seçeneğinin oldukça başarılı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İleal İnterpozisyon Kimlere Uygulanabilir?

İleal interpozisyon kimlere uygulanabilir sorusuna cevap olması açısından ilk olarak tip 2 diyabet hastalarını söyleyebilmekteyiz. Bunun yanı sıra bu uygulamanın yapılabilmesi için hastalarda kesinlikle herhangi bir organ hasarı da mevcut olmamalıdır. Metabolik cerrahi içerisinde yer alan ileal interpozisyon sayesinde, verilen kilolar tekrar geri alınmamaktadır. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğu taktirde gerekli görülen tüm hastalar bu şekilde tedavi edilebilecektir. 18 yaşını geçmiş olan tüm şeker hastaları bu yöntem sayesinde obezite sorunundan da kurtulabileceklerdir. Değişen beslenme alışkanlıkları neticesinde ortaya çıkan obezite sorunu, şeker hastalarında da görülebilmektedir. Buna bağlı olarak bu operasyon ile obezitenin de ortadan kalkacağını söyleyebilmekteyiz.

İleal İnterpozisyon Türleri

İleal interpozisyon türleri iki seçenek üzerinden sunulmaktadır. Tüp mide işlemine ek olarak yapılan bu uygulama şu şekilde seçeneklere ayrılmaktadır;

  • Diverted
  • Non-divertedd

Kişilerin yapılan testler sonucunda hangi uygulamaya ve tedavi yöntemine uygunlar ise o seçenek tercih edilmektedir. Şeker hastalığı gibi ciddi hastalık türlerinde erken teşhis kadar tedavi seçenekleri de oldukça önem teşkil edecektir. Tedavi altına alınmadığı taktirde diyabet hastalarında ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra uygun tedavi seçeneği seçilmediği taktirde de geri dönüşü olmayacak riskler söz konusu olabilecektir. Tip 2 diyabet hastaları, doktorları tarafından belirlenen beslenme rutinlerini aksatmamalıdırlar. Aynı zamanda doktor ve hasta ile birlikte belirlenecek olan tedavi süreci de tüm ayrıntıları ile hastaya aktarılmalıdırlar. Ameliyat öncesi ve sonrası oluşabilecek her durum ile alakalı bilgiler hastalara verilmeli ve bu sayede kişilerin ne gibi bir süreç ile karşı karşıya olduklarını anlamaları sağlanmalıdır. Kilo kaybının yanı sıra metabolizmanın da farklı işleyeceği göz önüne alınarak, kişilerin ameliyat sonrası yeni hayatlarına alışabilmeleri için onlara süre tanınmalıdır ileal interpozisyonun her iki türü de aynı oranda riske ve olasılığa sahiptir. Dolayısı ile hangi hastaya hangi seçenek uyuyor ise, o yöntem tercih edilmelidir.