Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Nedir?

Obezite Ameliyatı ile yüksek kiloya sahip hastalar rahatlıkla kilo verebilmektedir. Obezite Ameliyatı ülkemizde bir çok doktor ve merkez tarafından uygulanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada çok sayıda obezite tanısı konulmaktadır. Gün geçtikte oldukça fazla obezite tanısı konulan hasta sayısı artış göstermektedir. Dolayısı ile çevresel faktörlerin insan sağlığını ne denli tehlikeye attığını da bu hastalık sayesinde görmek mümkündür. Kısaca bahsetmek gerekir ise, obezite tanısı konulan hastalarda şeker hastalığına da rastlamak mümkündür. Ancak her şeker hastasının obezite olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Her hastalık türünde uygulanabilen ameliyat süreçleri olduğu gibi obezite ameliyatı da bu tanı konulmuş olan hastalara uygulanabilmektedir. Kişiler gerekli testler neticesinde bu sürece dahil olabilmektedir. Bu ameliyat türü için mide küçültme ameliyatı da denilebilmektedir. Kısmen doğru bir tabir olsa da her hastaya bu ameliyat uygulanmamaktadır. Obezite ameliyatı için tüm testlerin yapılmış olması ve sürecin tamamıyla takip edilmesi oldukça önemli olacaktır. Bu noktada doğru doktor seçimi kadar kişilerin seçecekleri diyetisyen de oldukça büyüm önem teşkil edecektir. Büyük bir değimin gerçekleşeceği de bilindiği üzere, obezite ameliyatı için tüm süreç hastalara uygun ilerletilmelidir. Bu sayede ameliyat öncesi de sonrası da oldukça başarılı atlatılabilecektir.

obezite ameliyatı

Obezite Nedir?

Obezite nedir sorusuna yönelik olarak halk arasında şişmanlık yaygın olarak söylenmektedir. Ancak her kilolu insan obezite olarak görülmemelidir. İnsan vücudunda oluşan fazla yağ birikimi ile birlikte ortaya çıkan obezlik ya da obezite, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Bu hastalık neticesinde kişiler günlük yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmek konusunda güçlük yaşayabilmektedir. Sindirim sisteminin yanı sıra daha birçok hormonal sistem obezite bağlı olarak doğru çalışamamaktadır. Uygun programların yanı sıra ameliyat ile de tedavisi yapılan obezite, çeşitli süreler çapında sonuç gösterebilecektir. Kişilerin obezite ile karşı karşıya kalmaması için yapmaları gerekenler kısaca şu şekildedir;

 • Hazır gıda tüketiminden kaçınmak
 • Yağlı ya da tuzlu besinleri fazla tüketmemek
 • Şekerli gıdaları fazla tüketmemek
 • Gün içerisinde hareket etmek
 • Beslenmeye dikkat etmek

Bu gibi basit ve etkili unsurlar sayesinde obez sorunu ile karşılaşılmayacaktır. Kişiler kendilerine uygun besin gıdalarını tüketerek ve hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek bu hastalıktan korunabilirler. Obezite tedavi edilmediği taktirde birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Dolayısı ile kişiler beslenme rutinlerine dikkat etmedikleri taktirde ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalacaklardır. Sağlık kuruluşlarına gidilerek kan ölçüm testleri yapılması da olası bir diyabetin söz konusu olup olmadığını gözler önüne serecektir. Her obez tanısı konan hasta diyabet olmayacağı gibi, her diyabet tanısı konan hasta da obez olmayacaktır. Bu neticeye bağlı olarak kişilere en uygun cevapları ve süreçleri diyetisyenleri ve doktorları vermelidir. Gerekli görülmediği durumlarda ise obez tanısı konan kişilerin ameliyat sürecine girmek istememeleri gerekecektir. Beslenme rutininin planlanması sayesinde de obeziteden bir nevi kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Obezite Belirtileri

Obezite belirtileri ile karşı karşıya kalan kişiler, mutlaka uygun tedavi süreci içerisine girmelidirler. Bu hastalığa tanı koyabilmek için vücut kitle endeksi de göz önünde bulundurulabiliyor. Bu neticede kişilerin kilo ve boylarına göre hangi kiloda olmaları gerektiği de anlaşılabilmektedir. Belirtiler arasında durdurulamayan açlık hissi en bilinenidir. Kendi içerisinde de ciddi bir hastalık olan obezite, daha birçok hastalığa da ortam hazırlayabilmektedir. Şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve daha birçok ciddi hastalık obeziteye bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin bu gibi ciddi durumlar ile karşı karşıya kalmaması için mutlaka uygun beslenme planına uymaları gerekecektir. Her yaştan ve her türden hastada obeziteye rastlanabildiği için, tedavi süreçleri de kişilere en uygun olacak şekilde hazırlanacaktır.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi farklı süreçlere içerisinde yer verebilmektedir. Kişiler obez olduklarını düşünüyorlar ise ya da mevcut bir obez hastalığı var ise mutlaka tedavi sürecine başlanmalıdır. Vücut kitle endeksine göre fazla değerler elde edilen hastalarda, ameliyat tedavisi de uygulanabilmektedir. Burada asıl amaç açlık hissinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Ancak gerektiği taktirde mide küçültme ameliyatları da obezite tanısı konulmuş olan hastalara uygulanacaktır. Bunlara bağlı olarak kişilerde kilo kaybı meydana gerekeceği için, uygun görülmeyen hastalarda ameliyat sürecine girilmesine gerek kalmamaktadır. Uygun bir diyetisyen ile birlikte hazırlanacak olan beslenme programı ve spor aktiviteleri de kişilerin kilo vermesine yardımcı olacak ve obeziteyi ortadan kaldıracaktır. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durma ya da şekerli besinleri sık tüketmemek de obezite tedavisi arasında bilinenlerdendir. Bu hastalık türü için tedavi sürecine gitmeden önce birtakım ölçümler yapılması da önemlidir. Yapılması gereken testler şu şekildedir;

 • Kan ölçümü testleri
 • İdrar ölçümü testleri
 • Kardiyolojik testler
 • Solunum fonksiyon testleri
 • Endoskopi
 • Ultrasonografi

Hastalar üzerinde yapılacak olan bu testler ışığında, hangi tedavi sürecinin uygulanacağı belirlenmektedir. Her kilolu kişinin obezite sayılması mümkün değildir. Dolayısı ile kilosundan şikayetçi olan ya da insülün direncine bağlı olarak kilo veremeyen hastalarda diyetisyen aracılığı ile kilo verebilecektir. Ancak obezite gibi ciddi durumlar esnasında mutlaka tedavi sürecinin oluşturulması önem teşkil etmektedir.

Obezite Ameliyatı Süreci

Obezite ameliyatı süreci çoğu hasta için yıpratıcı olarak geçebilmektedir. Bunun asıl temeli kişilerin bedensel olarak ciddi bir değişim ile karşı karşıya kalacak olmasıdır. Ancak uygun bir ameliyat programı hazırlandığı taktirde kişiler hiçbir psikolojik sorun ile de karşılaşmayacaklardır. Kişiler ameliyata alınmadan önce oluşabilecek tüm olasılıklar mutlaka anlatılmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası komplikasyonlar ve süreç de hastalara doğru bir şekilde aktarılmalıdır. Bu sayede obezite ameliyatı olması gereken kişiler nasıl bir süreç ile karşı karşıya kalacaklarını kavrayabileceklerdir. Kişilerin hayat standartları ve yaşam şekilleri ameliyat sonrasında bambaşka olabilecektir. Dolayısı ile beslenme rutininden hareketsel fonksiyonlara kadar neler yapılması gerektiği de açık açık anlatılmalıdır. Obez tanısı konulan hastalar, ameliyat sonrasındaki 1-2 yıl içerisinde oldukça büyük değişimlere maruz kalacaklardır. Bu noktada ameliyatın hemen ardından kilo verileceği söylemek doğru olmayacaktır. Birkaç sene sürecek olan süreç neticesinde, obezite ortadan kalkmaktadır. Kişiler dikkat etmesi gereken tek husus, beslenme ve diyet programlarına özen göstermeleri olacaktır.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Kimler obezite ameliyatı olabilir sorusunu oldukça fazla sayıda kişi sormaya başlamıştır. Özellikle de günümüzde değişen beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak daha çok sayıda obez hasta mevcut durumdadır. Bu bakımdan her yaştan kinin obez sorunu ile karşı karşıya olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ameliyat oldukça ciddi bir süreç olduğu için, her hastaya maalesef ki bu süreç uygulanamayacaktır. Farklı tedavi süreçleri ve diyet programları ile de obez sorunu ortadan kalkabiliyor. Obezite ameliyatı yalnızca ciddi durumlar gösteren hastalar için uygulanmalıdır. 18 yaşından itibaren tüm hastalar gerekli görüldüğü taktirde bu ameliyat sürecine dahil edilmektedir. Detaylı ve ayrıntılı bir inceleme sonrasında yapılan testler kişilerin bu ameliyata ihtiyaçları olduğunu gösteriyor ise, tedavi süreci buna göre şekillendirilecektir. Hastalar bu noktada ameliyatın hemen sonrasında kilo kaybı yaşamayı beklememelidirler. 2 yıl kadar bir süre içerisinde tam sonuç almak mümkün olacaktır. Dolayısı ile kişiler diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programına dikkat ettikleri taktirde, süreç hiçbir şekilde sorun çıkartmayacaktır.