Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Ülkemizde de dünyada da çok sayıda diyabet hastası mevcut durumdadır. Şeker hastalığı olarak da bilinen bu hastalık türü için çok sayıda tedavi süreci oluşturulmuştur. Farklı türlerde rastlanılabilen şeker hastalığında, tedavi süreci kişilere uygun olacak şekilde yapılmaktadır. Diyabet tanısının konulabilmesi için kaç şeker ölçümü testlerinde 126 mg değerine rastlamak gerekecektir. Sağlıklı birer bireyde ise bu değerler 70 mg ve 100 mg arasında değişecektir. Tedavisi için ise birçok ilaç ve beslenme programı belirlenmektedir. Aynı zamanda şeker hastalığı ameliyatı da gerektiği durumlarda yapılabilecektir. Diyabet hastalığı tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlar meydana getirebildiği için, mutlaka belirtleri yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına gitmesi gerekecektir. Tip 1 ve tip 2 olarak sınıflandırılan diyabet hastalığında, oluşturulan beslenme rutinine uymak en önemli unsurdur.

şeker hastalığı ameliyatı

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı nedir sorusunu soran kişilere, insülin hormonunun yeterli seviyede üretilmediğini söyleyebiliriz. Pankreas tarafından üretilmekte olan insülin, yetersiz olduğu taktire ortaya şeker hastalığı yani diyabet çıkmaktadır. Birçok belirtisi de mevcut olan bu hastalık türünde, en yaygın olarak görülen belirtiler aşırı kilo almak ve su ihtiyacının fazla olmasıdır. Ancak yalnızca bu belirtilere dayanarak tanı koymak mümkün değildir. Kişiler çeşitli rahatsızlıklar neticesinde sağlık kuruluşlarına başvurmuşlar ise, doktorlar tarafından gerekli görüldüğü taktirde açlık kan şekeri ölçümü gibi şeker hastalığını belirleyecek olan testler yapılabilmektedir. Bu testler neticesinde kişiler 70 mg ya da 10 mg arasında bir değer vermişler ise, şeker hastalığı söz konusu değildir. Ancak 126 mg ve üzerinde çıkan test sonuçları için olası bir şeker hastalığı söz konusu olabilmektedir. Ek olarak yapılacak birkaç test neticesinde de kişilerde diyabet oluşumu kesinleşir ise, uygun tedavi süreci başlatılacaktır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri sayesinde birkaç tetkik ile birlikte kişilere gerekli tanılar konulabilmektedir. Halk arasında diyabet olarak da bilenen bu hastalık türünde oldukça fazla belirti mevcut durumdadır. Ancak her belirti sonrasında kişilerin şeker hastası olduklarını düşünmeleri yanlış olacaktır. Tanı koyulabilmesi adına mutlaka en yakın sağlık kurumuna gitmek ve gerekli testleri yaptırmak gereklidir. Kısaca bahsetmek gerekir ise şeker hastalığının belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Ağız kuruması
  • Çok su içme isteği
  • Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi
  • Ciltle kaşıntı
  • El ve ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi

Bu gibi belirtiler ışığında kişilerin şeker hastası olabileceğinden söz edebiliriz. Ancak kesin bir tanı koymak için mutlaka şeker ölçüm testi yapılması gerekecektir. Şeker ölçüm testi sayesinde kandaki şeker miktarı ölçülmekte ve mevcut olan bir diyabet var mı öğrenilmektedir. Bunların yanı sıra hamile olan kadınlarda da geçici süre şeker hastalığına rastlanabilmektedir. Tamamen gebeliğe bağlı olan bu şeker hastalığı, doğum sonrasında tamamen ortadan kalkabilmektedir. Hiçbir şekilde hasar bırakma gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Ancak şeker hastalığı tanısı konan kişiler tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlamazlar ise, geri dönüşü olmayan ciddi durumlar ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı tedavisi farklı yolar üzerinden uygulanabilmektedir. Yalnızca gerekli görülen kişilere ise ameliyat ile uygun tedavi süreci oluşturulabilmektedir. Kişiler genetik ya da çevresel faktörlere bağlı olarak diyabet tanısı ile karşılaşabiliyorlar. Dolayısı ile genetik olan unsurlar için tip 1 diyabet, çevresel olan faktörler için ise tip 2 diyabet sınıflandırılması yapılmıştır. Genetik olan şeker hastalığına ne yazık ki ameliyat ile müdahale edilememektedir. Kişiler insülin takviyesi almaya hayat boyu devam etme durumu ile karşı karşıyadırlar. Ancak tip 2 diyabet tanısı konan hastalar için ameliyat bir sonuç verebilmektedir. Aşırı kilo almak ve iştahın kapanmaması gibi durumlar bu hastalar için en yaygın belirtilerdir. Ameliyat tedavisi sayesinde açlık hissi ortadan kaldırabilecektir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve kişilerin hazırlanan beslenme rutinlerine uyum sağlaması da tedavi sürecini olumlu etkileyen etmenler arasında yer almaktadır. Şeker hastalığı tedavisi konusunda ameliyat yapılabilmesi için, kişilerin pankreaslarının mutlaka insülin üretmeye devam ediyor olması gerekecektir. Aksi taktirde bu tip hastalar için ameliyat bir tedavi seçeneği olmamaktadır. Doktorlar tarafından ameliyata uygun hastalar belirlenerek tedavi süreci oluşturulmaktadır.

Şeker Hatalığı Türleri

Şeker hastalığı türleri çok sayıda şeker hastasının hangi sebebe bağlı olarak bu hastalık içerisinde yer aldığını anlamaya yardımcı olmaktadır. Diyabet olarak da bilinen bu hastalık türü, çevresel ya da genetik olarak kişilerde görülebilmektedir. Dolayısı ile genetik olarak bu hastalığa yakalanan kişilere tip 1 diyabet, çevresel olarak bu hastalığa yakalanan kişilere ise tip 2 diyabet tanısı verilmektedir. Genetik şeker hastalığında ne yazık ki tamamen çözüm üreten tedaviler bulunmamaktadır. İnsülin eksikliğinden ortaya çıkan şeker hastalığı, insülin takviyesi alınarak önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ancak tip 2 diyabet hastaları için bu durum aynı şekilde ilerlememektedir. Çevresel faktörlere bağlı olarak yani kısacası beslenme alışkanlığına bağlı olarak şeker hastalığı oluşmuş kişilerde, diyet ve ameliyat ile sonuç alınabilmektedir. Dolayısı ile bu tip hastalığa sahip olan kişilerin şeker hastalığı ameliyatı sayesinde olumlu sonuçlar alabileceğinden söz etmek mümkündür. Doktorlar tarafından gerekli görüldüğü taktirde yapılacak olan bu ameliyatın başarılı olabilmesi için kişilerin insülin üretmeye devam etmesi gerekecektir. Bu noktada her tip 2 diyabet hastasına ameliyat yapılmadığı da anlaşılabiliyor. Tedavi edilmediği sürece oldukça ciddi hasarlar oluşturabilecek olan şeker hastalığı türleri, mutlaka kişilere uygun olarak hazırlanacak olan tedavi süreci ile kontrol altına alınmalıdır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Şeker hastalığı ameliyatı kimlere yapılabilir sorusu özellikle de son günlerde gündeme gelmektedir. Diyabet hastaları için bir süreç olarak önümüzeçıkan ameliyat seçeneği, ne yazık ki her hastaya uygulanamıyor. Bunun asıl sebebi ise tedavi yöntemlerinin kişilere uygun olacak şekilde hazırlanmasıdır. Özellikle de yeme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığına yönelik olarak yapılan bu ameliyatlar, bu hastalık konusunda başarı elde etmeye yardımcı olacaktır. Kişilerin diyabet ameliyatı olmasında herhangi bir sorun bulunmuyor ise, ameliyat süreci başlatılabilecektir. Ameliyatın yapılmasının temel niteliklerinden bir tanesi de kişilerin tokluk hissini yaşayamıyor oluşudur. Sürekli açlık hissi ile mücadele eden hastalar, obezite sorunu ile de karşılaşabilmektedirler. Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaması için ise şeker hastalığı ameliyatı yapılmaktadır. Hastaların mide boyutları gerekli durumlarda bu ameliyat neticesinde küçültülebiliyor. Bu sayede tokluk hissinin yaşanmasına da olanak sağlanmaktadır. Bu ameliyatın olumlu sonuç verebilmesi insülin üretilmesine bağlıdır. Dolayısı ile insülin üretimi yapamayan hastalarda bu ameliyat bir seçenek olmayacaktır. Yanlış bilinen bir diğer bilgi ise, bu ameliyatlar esnasında pankreasa doğrudan bir müdahale uygulanmamaktadır. Doktorlar hastaların mide boyutlarını küçülterek açlık hissini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadırlar. Tip 1 diyabet tanısı konan hastalarda insülin mevcut olmadığı için, ameliyat bu hastalar için çözüm sağlamayacaktır. Yapılan testler sonucunda 126 mg değerinden daha yüksek sonuçlar veren hastalar, başka testlere de tabi tutulacak ve  ameliyata gerek duyup duyulmadığı anlaşılacaktır.