Şeker Hastalığında Tedavi Süreci Nasıldır?

Şeker hastalığı dünya genelinde yaygın kronik bir rahatsızlıktır. Ölüme neden olan hastalıkların başında yer alan diyabet ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Şeker Hastalığında Tedavi Süreci içinde doktorlar hastanın kan şekerini normal düzeylerde tutmak için çalışırlar. Şeker hastası olan bir kişi uzun süre hiçbir şikayeti olmadan yaşayabilir. Bu onun şekerinin kontrol altına alındığı anlamına gelmez.  Şeker hastalığı son derece titiz ve uzun bir süreci içine almaktadır. Bundan dolayı şeker hastalığının iyileşme sürecinin planlı bir şekilde detaylandırılması şarttır. Ancak bu sayede şeker hastalığının kontrolde tutulması da mümkün olmaktadır.

Şeker hastalığında en iyi doktor, hastanın kendisidir. Sorumluluğunu alıp şekerini düzenli olarak takip etmelidir. Sağlıklı beslenmeli, doktorun verdiği diyete riayet etmelidir. İnsanlar öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek kendilerini tip 2 şeker hastalığının başlamasını önlemelidir. Sağlıklı yaşam tarzı tip 2 şekeri olanlarda ise hastalığın oluşturabileceği olumsuzlukları en aza indirgemeye yardımcıdır.  Şeker hastalığında beslenme en önemli konuların başında yer almaktadır. Kurallara uygun bir şekilde beslenme disiplinine sahip olmak hastalığın tedavi sürecini de olumlu yönde etkilemektedir.

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve fiziksel aktivitenin düzeyinin artırılması; şeker hastalığı tedavi süreci içinde çok olumlu etkiye sahiptir. Sağlıklı beslenen şeker hastası kilo verdikçe kan şekerinin kontrol altına alınması kolaylaşır. Günde en az 3 saat egzersiz yapılmalı ve monoton hayat anlayışı sona erdirilmelidir. Şeker hastalığında egzersizleri düzenli olarak yapıyor olmak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. İlaçlar, hastanın diğer rahatsızlıkları, kilosu, kan şekeri düzeyi, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak verilir. Doktor öncelikle hastanın geçmişini ve diğer rahatsızlıklarını belirler. Ardından kontrollerini yaptıktan sonra ilacını belirler. Şeker hastalığında tedavi süreci içinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus kan şekerinin kontrol altında tutulmasıdır. Kan şekerini kontrol altında tutmak için;

  • Doktorun verdiği egzersizlerin düzenli yapılması ve beslenme tarzına dikkat edilmesi
  • Doktorun verdiği ilaçlar zamanında, düzenli ve önerdiği şekilde kullanılması
  • Kan şekerinin düzenli ölçülmesi gerekir.

Şeker hastalığı tedavisinde geçerli olan genel prensipler ise şunlardır:

  • Diyet yani tıbbı beslenme tedavisi
  • Fiziksel aktivite yani egzersiz yapımı
  • İnsülin veya hap şeklinde kan şekerini düşürmek için kullanılan ilaçlar
  • Şeker hastasının kendini izlemesi, olumsuzluk yaşanmaması için dikkatli olması ve kan şekerini ölçmesi
  • Hastalık hakkında hastanın bilgi sahibi olması

Kan Şekeri Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Pankreas aslı organ, insülini beta hücrelerinde üretir ve doğrudan kana verir. İnsülin kan şekerinin yükselmesini engelleyen en önemli hormondur. Yemek yiyince insanın kan şekeri yükselir. Midenin arkasındaki pankreas hemen insülin yapan beta hücrelerini uyarır. Onlarda insülini üreterek kana vererek şekerin yükselmesini engellerler. İnsülin, kan şekerinin hücrelere girmesini sağlar. Hücreye giren şekerler yakılarak enerjiye dönüşür. İnsanlar bu enerjiyi düşünmek, çalışmak, yürümek gibi fiillerde kullanırlar.

Sağlıklı bir insanda açlık şekerinin 60 ile 100 mg/dL arasında olması gerekir. Tokluk şekerinin ise en fazla 140 mg/dL olmalıdır. İnsülin kan şekerinin yükselmesini engelleyen maddedir. Şekerin aşırı düşmesini engelleyen de glucagon adı verilen bir hormondur. İnsülin ve glucagon hormonu işbirliği içinde çalışarak kan şekerinin sağlıklı oranlarda kalmasını sağlarlar. Şeker hastalığında tedavi süreci, kan şekerinin normale yakı seviyelerde tutmak için çalışılır. Şayet şeker kontrol altına alınmazsa başta damar sistemi olmak üzere çeşitli organlara zarar verir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir