Şeker Hastalığını Tetikleyen Besinler

Diyabet, dünya genelinde en yaygın olan kronik hastalıklardan biridir. Şeker hastalığı olan kişilerin yediklerine, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekir. Şeker hastalığını tetikleyen besinler tüketmemeye dikkat eden hastalar kan şekerini dengede tutabilmektedir. İnsan vücudunun temel ihtiyacı, yiyecekler içindeki protein, yağ ve karbonhidrattır. Bu besin öğeleri emilebilmek için küçük parçalara ayrılır. Bu parçaların en önemlisi glukoz adı verilen basit şekerlerdir.

Şeker hastalığında beslenme en çok dikkat edilmesi gerekli olan hususların başında yer almaktadır. Beslenme rutinlerini düzenli bir hale getirmek; şeker hastaları açısından olmazsa olmaz bir husus olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte şeker hastalarının beslenme öğünlerinin dengeli bir şekilde oluşturulması da beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu noktada beslenme şeklini alışkanlık haline getirmek de önem kazanmaktadır. Yine beslenme şeklini çeşitli egzersizlerle de desteklemek oldukça önemli bir husustur.

Glukoz, beyin gibi önemli organlar başta olmak üzere nerdeyse bütün organların besin kaynağıdır. Glukoza, organların hücrelerinin ihtiyacı vardır. Midenin arkasında yer alan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla glukoz kullanılır. Şeker hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretmemesinden ortaya çıkar. Bazen insülin üretildiği halde etkili bir şekilde kullanılamadığı için hastalık oluşabilir.

Sağlıklı insanlarda insülin, besinlerden ortaya çıkan şekerin hücre içine girmesini ve hücrede depolanmasını sağlar. Şeker hastaları ise glukozu kullanamadığı için kan şekeri düzeyi yükselir. Şeker hastalığını tetikleyen besinler tüketildiğinde durum daha vahim olur ve organlar daha fazla zarar görür.

Şekeri Yükselten Besinler Nelerdir?

Dünya genelinde her 12 kişiden 1’i şeker hastasıdır. Bazı kişiler ise şeker hastası olduğu halde tanısı konulmamış olduğundan habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Bundan dolayı genel anlamda kan şekerini yükselten besinlerin çok fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Şeker hastalığını tetikleyen besinler arasında şunlar vardır:

  • Kafein: Şekersiz ve kalorisi olmayan kahve içildiğinde dahi içindeki kafeinden dolayı kan şekeri yükselir. İçinde kafein bulunan yeşil çay, siyah çay ve diğer enerji içecekler için de aynı durum geçerlidir. Her kişinin içeceklere karşı vereceği tepki farklı olabilir. Bazı kişilerde kan şekerini yükseltirken bazı insanlarda tip 2 diyabetin gelişmesini önleyici etki de oluşturabilir. Kişi kendi bedeninin tepkilerini dikkate almalıdır.
  • Çin mutfağına ait yemekler: Çin mutfağında önemli yere sahip tatlı ekşi tavuk veya susamlı biftek yenildiğinde içindeki yüksek yağ oranı kan şekerini yükseltir. Çünkü beyaz pirinç ile birleşince yağ, kan şekerinin daha uzun süre yüksek kalmasına neden olacaktır. Yemeği yedikten 2 saat sonra şekerinizi ölçerseniz pizza, patates kızartması, simit gibi yağlı yiyeceklerin şekerinizi nasıl yükselttiğini fark edersiniz.
  • Kuru meyveler: Sağlıklı olmasına rağmen bir porsiyona daha fazla ürün sığdığından dolayı şekeri yükseltebilir. 2 yemek kaşığı kuru üzümde bir porsiyon meyvedekiyle aynı oranda karbonhidrat bulunur.

Şeker Hastalarının Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet hastalarının kan şekerlerini kontrol altında tutabilmesi için dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Sodyum oranı yüksek olduğundan dolayı turşu çeşitlerinin tüketilmemesi
  • Şekerli reçel ve marmelatlardan uzak durulması, şekersiz doğal olarak hazırlanan meyve püreleri tercih edilmeli
  • Kızartılan ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması daha çok haşlamanın tercih edilmeli
  • Tavuk, hindi, horoz gibi kümes hayvanlarını derilerinin yenmemesi, çok istenirse fırında veya ızgara olarak yapılması
  • Ara öğünler ve öğünler atlanılmamalı
  • Şekerli gıdalar şeker hastalığını tetikleyen besinler içinde olduğundan mümkün olduğunca şekerin azaltılması.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir