Şeker Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır?

Evde diyabet hastaları kendi kan şeker ölçümlerini gerçekleştirebilirler. Bu uygulama hem daha hesaplı hem daha pratiktir. Kandaki şeker ölçümü, herhangi bir komplikasyonun gerçekleşmesinden evvel tanı koyulabilmesi ve hastanın takibinin gerçekleştirilebilmesi açısından önem taşır. Diyabetin evden takip altına alınması hastane çalışanları için de hem önem arz etmekte hem de büyük kolaylıklar sunmaktadır. Şeker ölçümünün kurallara uygun bir şekilde yapılıyor olması; şeker hastalığının isabetli bir şekilde tespit edilmesini de mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda şeker ölçümünün alanında uzman olan hekimler tarafından yapılıyor olması şart olmaktadır.

ABD ve birçok Avrupa ülkelerinde şekerin ölçülmesi için gerekli teçhizat devlet tarafından karşılanmaktadır. Diyabetli hastanın ihtiyaçlarına göre kan şekerinin ölçülme sıklığı belirlenir. İnsülin takviyesine ihtiyaç duyan ve hamile olan hastalar günde dört defa glisemi ölçümü yapmalıdır. Glisemik indeks diye adlandırılan kavram, 1 ila 100 arasında sınıflandırılır. Tanım itibariyle vücuda giren karbonhidratın kan şekeri üzerindeki etkisini gösteren sayısal değerdir. Günümüz itibariyle şeker ölçümlerinin çok farklı şekilde yapılabildiği biliniyor. Bu noktada şeker ölçümleri için birtakım teknik ve yöntemlerin de geliştirildiğini söyleyebiliriz. Yine teknolojinin gelişmiş olması sayesinde şeker ölçümünde kullanılmak üzere çok sayıda farklı cihazın geliştirildiğini de söyleyebiliriz.

Doğru Şeker Ölçüm Süreci

Ellerin ölçüm gerçekleştirilmeden evvel temiz olması önemli bir faktördür. Bu hem dezenfektasyon hem de kan akışının arttırılması açısından gereklidir. Şeker ölçümü aşamasına geçildiğinde parmak delme cihazına delici yerleştirilir. Bireysel kullanıma dikkat etmek önemlidir. Ayrıca bir delici en fazla dört defa kullanılmalıdır. Delici için parmağa uygun bir ayar seçilmelidir. 2-2.5gibi değerler başlangıç için idealdir.

Ölçüm çubuğu cihaza yerleştirilir. Delme işlemi parmak uçlarının yan kısımlarından yapılmalıdır. Delme uygulamasının ardından kanın gelmesi için parmak cihaza doğru hafifçe sıvazlanarak kan akışı sağlanır. Parmak pamukla temizlenir. Ardından gelen ikinci kan damlası ölçüm çubuğuna değdirilir. Ölçüm sonucu cihazda gösterilecektir.

Ölçülen değerlerin bir deftere düzenli olarak kaydedilmesi gerekir. Böylelikle doktor tarafından düzenli şekilde kontrolü yapılabilecektir. Sonucu önce kendiniz değerlendirerek sonucun yüksek mi düşük mü, yüksekse neden öyle olduğunu anlamaya çalışmanız sonrasındaki kontrollerinizi kolaylaştıracaktır. Eğer ortada bir hata varsa açığa çıkarılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Şeker Ölçüm Cihazlarının Korunması

Şeker ölçümü aşamalarının doğru bir şekilde uygulanması kadar cihazın uygun olarak kullanımı ve saklanması da mühimdir. Kullanım esnasında cihaza kan bulaştırmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Cihaz ıslatılmamalı ve sıcaklık veren nesnelerden uzakta muhafaza edilmelidir. Ayrıca manyetik dalgaların etkisinden de uzağa konulmalıdır. Cihazın kontrolü iki ayda bir olacak şekilde solüsyon ile yapılmalıdır. Ülkemizde şeker ölçümünün oldukça pratik bir şekilde yapılabildiği bilinmekle birlikte şeker ölçümlerinin periyodik olarak da yapılabildiği bilinmektedir.

Cihazlar temin edilirken ise kullanım kolaylığına dikkat edilmelidir. Güvenilir markalar tercih edilmeli, kontrol çubuklarının bulunmasına dikkat edilmeli, test çubuklarının piyasada yaygın olarak üretildiğine emin olunmalı ve erişim sıkıntısı yaşanmayacağının temini alınmalıdır. Sonucun okunmasının rahatlığı açısından ekranın kalitesi de önemlidir. Herhangi bir aksilik yaşanması durumunda garanti servisinin bulunması dikkat edilmesi gereken başka bir husustur.

Evde şeker ölçümü aç karna gerçekleştirilmelidir. Sabahleyin kahvaltıdan hemen önce, öğle ve akşam yemeklerinin öncesinde ve gece yatmadan evvel ölçümler yapılabilir. Tokluk kan şekerinin ölçülmesi için yemekten iki saat sonra ölçüm işlemi yapılabilir. Evde ölçüm gerçekleştirirken sadece açlık değil tokluk şekerinin de ölçülmesi önemlidir. Haftada bir kez gece arası kandaki şeker oranını ölçmek de fayda sağlayan bir veri sunacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir