Tip 1 Diyabette Dikkat Edilecekler

Şeker hastalığının çeşitleri vardır. Dünya genelinde yetişkinlerde en fazla görülen şeker hastalığı çeşidi Tip 2 diyabettir. Sıklıkla genç ve çocuklarda ortaya çıkan ise Tip 1 diyabettir. Çocukları ve gençleri korumak için Tip 1 diyabette dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Hastalığın oluşmasını veya oluştuysa kan şekerinin dengede tutulmasını sağlayacak bu hususların dikkate alınması ve uygulanması çok önemlidir. Esasında şeker hastalığının bütün türlerinde geçerli olan şeylerin Tip 1 diyabet için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak şeker hastalığının türünün net olarak ortaya konulması; Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gerekli olan bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsan vücudunun yürümek, koşmak, düşünmek, oynamak için enerjiye ihtiyacı vardır. Enerjiyi yiyeceklerimizde bulunan protein, yağ ve karbonhidrat gibi temel besin öğelerinden alırız. Bu öğelerin emilebilmesi için küçük parçalara ayrılması gerekir. Küçük parçalara ayrılan besin öğesinin en önemlisi glukoz adı verilen şekerdir. Glukoz, beyin gibi çok önemli organlar başta olmak üzere bütün organların besin kaynağı olduğundan çok önemlidir.

Organların hücrelerinin ihtiyacı olan glikoz, pankreasın salgıladığı insülin hormonu yardımıyla kullanılır. Pankreas insülini üretemediğinde alınan besinler enerji olarak organlarda kullanılamaz. Juvenil diyabet olarak da bilinen tip 1 diyabette dikkat edilecek hususlar çocukların ve gençlerin gelişimi adına çok önem arz eder. Bundan dolayı şeker hastalığı taramasının çok geniş kapsamlı bir şekilde yapılıyor olması beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Tip 1 Diyabet Hastalığı Neden Olur?

Pankreasta beta hücreleri vardır. Bu hücreler insilün üretmektedir. İnsülin üreten beta hücreleri bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saldırısı neticesinde zedelenir. Zedelenme neticesinde bir ömür boyu sürecek olan Tip 1 diyabet hastalığı ortaya çıkar. Hastalar ömür boyu dışarından enjeksiyon yoluyla yetersiz olan insülinini karşılar.  Devamlı dışarıdan takviye gerektiğinden dolayı İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da adlandırılır. Tip 1 diyabette dikkat edilecekler önemsendiğinde riskli durumlar oluşmadan hastalığın seyri kontrol altına alınır.

Dünya genelindeki 10 diyabetliden birisi Tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabetin oranı ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösterir. 15 yaşın altındaki 100 bin çocuktan 1 ila 42’sinde tip 2 diyabet görülür. Genellikle kuzey ülkelerinde daha fazla görülen tip 1 diyabetin gelişmesinde, psişik veya fiziki stres, ilaçlar, virüs ve aşılanma gibi nedenler etkilidir. Bu etkenler bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yabacı algılayıp zarar vermesine yani otoimmün hastalıklar neden olduğundan tip 1 diyabeti tetikler. Meydana gelen zarar %80’nin üzerine çıktığında hastalık belirtileri görülmeye başlar.

Tip 1 Diyabette Hayat Kurtaran 3 Kural

Yakınlarında tip 2 diyabet olanlar, birinci derece yakınlarında tip 1 olanlar ve gebelik sırasında diyabeti çıkanlar tip 1 diyabete daha yatkın olurlar. Çocuğu tip 1 diyabet olan anne babalar;

  1. Çocuklarıyla sıkı işbirliği yaparak hastalığı takibe almalıdırlar.
  2. Şekerli yiyeceklerden uzak durarak sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklar çocuklara aşılanmalıdır. Çocuk sporun her koşulda yapılması gerektiğini fark etmelidir.
  3. Tip 1 diyabet olan çocuklarda hedef üç aylık kan şekeri ortalamasının yani HbA1c’nın 7,5’in altında tutulmasıdır. Kan şekerinin sıklıkla ölçülmesi ve diyabet ekibi ile yakın temasta bulunmak bunları yerine getirmek için gereklidir.

Günde 5 defa kan şekerini ölçmek, her öğüne uygun insülin dozlarını düzenlemek, yemekten önde kan şekerini kontrol etmek, ara öğünlerde insülin yapmak, düzenli egzersiz yapmak tip 1 diyabette dikkate edilecekler içerisinde yer almaktadır. Bu konuda doktorunuzla detaylı görüşmeler yaparak çocuğunuzun için daha dikkatli davranabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir