Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon ameliyatı şeker hastalarını tedavi edebilmek için geliştirilen bir yöntemdir. Transit bipartisyon ameliyatı ile şeker hastalığından kurtulabilmek mümkün. Şeker hastalığı tarihine bakıldığında oldukça eski zamanlardan bu yana teşhis edilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu neden yüzünden hemen her yüzyıl içerisinde hastalığın teşhis ve tedavisi için alternatif yöntemler üretilmektedir. Böylelikle diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin günlük yaşamlarını daha yüksek standartlar üzerinden devam ettirebilmeleri sağlanmaktadır. Üstelik artık alternatif cerrahi işlemler neticesinde diyabet, büyük oranda tedavi edilebilir, ortadan kaldırılabilir ya da kontrol edilebilir olarak görülmektedir. Transit bipartisyon şeker hastalığı için 2012 yılından sonra yaygın olarak kullanılabilen cerrahi operasyonlardan biri olarak tanımlanmaktadır.

transit bipartisyon

Transit Bipartisyon Nedir?

Şeker hastalığı olan kişilerde hormonlar olması gerektiği şekilde çalışmamaktadır. Bu neden yüzünden kandaki şeker miktarının kontrol edilmesi sorun yaratmaktadır. Transit bipartisyon nedir konusunda yapılan tıbbi açıklamalar, cerrahi operasyonlarla birlikte hormonların uyarı derecelerinin artırılmasını hedefleyen bir sistem olduğunu göstermektedir. Metabolik şekilde ilerleyen adımlardan oluşan ameliyatta ince bağırsaklar üzerinde çalışma gerçekleştirilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılması şart olan işlemler ile birlikte ince bağırsakların üçte birlik kısmı mideye bağlanmaktadır. Gerçekleştirilen alternatif bağlantı kapsamında besinlerin ince bağırsaklardan geçmesi sağlanmaktadır. Geçiş sırasında ise alınmış olan gıdalar hormonların uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Hormonların görevlerini yapabilmesi ise otomatik olarak bireylerde teşhis edilen şeker hastalığının diğer yöntemlere göre daha iyi bir şekilde kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Transit Bipartisyon Ameliyatı

Tüp mide ameliyatları şeker hastalığı için uygulanan operasyonlarla sıklıkla karıştırılmaktadır. Transit bipartisyon ameliyatı hakkında net açıklamaların yapılmasının nedeni de budur. Öncelikle klasik olarak gerçekleştirilen tüp mide ameliyatlarda midenin belirlenmiş olan kısımlar alınmaktadır. Operasyon ile birlikte midesi küçülen kişiler daha az açlık hissetme, daha az porsiyonlarla doyma gibi nedenler sayesinde kilo verme hızlarında beklemiş oldukları artışı elde edebilmektedir. Ancak iş transit bipartisyon ameliyatlarına gelindiğinde değişim göstermektedir. Sıradan tip mide ameliyatlarında midenin küçültülmesinden sonra dikiş işlemi yapılarak operasyon sona erdirilmektedir. Transit bipartisyon ameliyatlarında ise bahsedildiği üzere operasyon çerçevesinde mideden ince bağırsaklara bir kanal açılmaktadır. Açımı gerçekleştirilen kanallar neticesinde kilo sorunu olanlar da şeker hastalığı yüzünden günlük yaşamı oluşuz şekilde etkilenenler de oldukça iyi sonuçlar temin edebilmektedir.

Transit Bipartisyon Sonrası Beslenme

Transit bipartisyon sonrası beslenme en az ameliyat süreci kadar önem arz etmektedir. Çünkü operasyondan maksimum fayda temin edilebilmesi için hastaların uzmanlar tarafından önerilen beslenme rutinlerine olduğu gibi uymaları beklenmektedir. Öncelikle bu tür mide operasyonları neticesinde hastaların büyük kısımlarında iştahsızlık sıkıntısı baş göstermektedir. İştahsız olmaları hoşlarına giden hastaların yaptığı en büyük hatalardan biri ise öğünlerini atlamak olarak kaydedilmiştir. Diyabet ameliyatlarından sonra beslenme rutinleri açlık hissinden ötürü değil iyileşme sürecine katkıda bulunması için atlanmamalıdır. Yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durmaları şart olan hastalar günlük su ihtiyaçlarını atlamadan almak da zorundadır. Beslenme konusunda özenli olanların ortalama olarak altı ay içerisinde tüm sıkıntılarından kurtulabildikleri görülmüştür.

Transit Bipartisyon Riskleri

Transit bipartisyon riskleri olmayan ameliyatlardan biri değildir. Tıp literatürü içerisinde her işlemin bir riski olduğu gibi bunda da sayılacak olan riskleri göze almak gerekmektedir. Öncelikle işlemler uzmanlar tarafından yapılmaması halinde ya da kolay yöntemlerin tercih edilmesi halinde reflü gibi rahatsızlıkları tetikleyebildiği bilinmektedir. Bu tür sonuçlar özellikle tek bağlantılı formlarda kendini göstermektedir. Transit bipartisyon dezavantajları başlığı altında mide ile ince bağırsak bağlantısının etkinliğinde değişimler de ortaya çıkabilmektedir. Değişimler istendiği gibi olmadığı durumlarda kilo kayıpları yaşanmayacağı için ameliyat başarılı geçmiş olarak kabul görmemektedir. Fakat risklerin ortaya çıkma ihtimalleri zannedildiği gibi yüksek değildir.