Tüp Mide Tedavisinde Yeni Teknikler

Kilolar günümüzde oldukça yaygınlaşmış problemlerden biri. Üstelik artık kadınların problemleri olmasından ziyade erkekler için de problem haline gelmeye başlamıştır. Özellikle dengesiz beslenme ve sağlıksız ürünler tüketmenin artmasından kaynaklı obezite oranları da ülkemizde oldukça artmıştır. Tüp mide tedavisinde yeni teknikler obezite için son yıllarda araştırılan konular arasında yerini aldı.

Hastalık ve görüntü sebebi ile insanların zayıflamak için yöntem arayışları da artmıştır. Senler öncesinden beri uygulanan ve halk arasından mide küçültme ameliyatı olarak bilinen Mide küçültme ameliyatları bu durum için son yıllarda çok daha fazla tercih edilen bir yöntem haline geldi. Bu yöntem çok daha hızlı ve kolay sonuçlar doğurduğu için ve riskleri oldukça düşük olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir oldu.

Tüp mide tedavisinde yeni teknikler sayesinde bu ameliyatlar çok daha ağrısız, acısız ve iz bırakmayan ameliyat yerleri oluşturur bir hal aldı. Hızlı iyileşme süreci ve ameliyat sonrası çok daha az ağrı olması sayesinde çok daha fazla tercih edilebiliyor. Yeni teknikler sayesinde sadece milimlik kesikler ile mide küçültme ameliyatı yapılabiliyor.

Kimlere Tüp Mide Ameliyatı Yapılıyor?

Yaş sınırı olarak doktorların tüp ameliyatı önerdiği grup 18 ile 65 yaş arasında bulunan gruptur. Bu yaş aralığında olan kişilerin vücut kitle endeksleri de mide küçültme ameliyatı için uygun ise uygulanması doktor tarafından onaylanabiliyor. Vücut kitle endeksi ise 40 üzerinde olan kişilerde daha çok tercih edilen tüp mide ameliyatı bu endeksin altında olanlarda ilk aşamada tercih edilmiyor. Esasında bu tip ameliyatlarda hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulunduruluyor.

Vücut kitle endeksi 35 ve 40 arasında olan kişilerde ise ikinci bir kritere bakılarak yine tüp mide ameliyatı uygulaması yapılabiliyor. Bu aralıkta olan kişilerde aynı zamanda tip 2 şeker hastalığı, uykusuzluk, tansiyon gibi rahatsızlıklar da izleniyor ise ameliyat doktorlar tarafından uygun görülebiliyor. Böylece sıralanan bu sorunların tam olarak giderilmesinin etkili bir şekilde de kapısı aralanmış oluyor.

18 yaşından küçük olan kişiler vücut kitle endeksi 35 ve üstünde olanlar için yine bu duruma bağlı olarak bazı rahatsızlıklar eşlik ediyor ise ebeveyn onayı ile tüp mide ameliyatı tercih edilebiliyor. Aynı şekilde 65 yaş üstü için de aynı şekilde vücut kitle endeksi ve buna bağlı semptomlara göre doktor tarafından ameliyat kararı onaylanabiliyor. Tüp mide tedavisinde yeni teknikler sayesinde yaşı riskli olan hastalarda da uygulama daha kolay yapılabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı hemen sonrasında kişiler ayağa kalkabiliyor. 3 gün hastane sürecinden hemen sonra da evlerine çıkabiliyorlar. Maksimum bir haftalık bir süreçten sonra da kişiler yine işlere dönebiliyorlar. Eskisine oranla çok daha hafif bir ameliyat yöntemi sayesinde çok daha hızlı iyileşmeler gözlemleniyor.

Tüp mide ameliyatının son derece profesyonel bir süreci içerisinde barındırdığını unutmamalıyız. Esasında bu sürecin içerisinde ne kadar doğru şeyler yapacak olursak; bu ameliyatın başarısını da olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Tüp mide ameliyatı sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uygun bir şekilde hareket etmek; olmazsa olmaz bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüp mide tedavisinde yeni teknikler sayesinde ameliyat sonrasında kişilerin 1 yıl içerisinde beklenen kiloya ulaşması beklenir. Bu süre içerisinde beslenme konusunda dikkatli olunması ve doktor kontrolünde olunması gerekiyor. Bu ameliyatlardan sonra tekrar kilo alma ihtimali oldukça düşüktür. Bu oranlar %20 civarlarında gözlemlenir bu oran eski vücut kitle endeksine dönmesi olarak incelendiğinde ise %3’lere kadar düşmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir