Tüp Mide Yöntemi Nedir?

Günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından olan obezite, geliştirilen farklı yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Hayatı yüksek oranda olumsuz olarak etkileyen aşırı kilolar, çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Mide küçültme ameliyatı olarak bilinen yöntemler ile yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen tedavinin çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Midenin şeklini değiştirilmesi ve küçültülmesi şeklinde yapılan yöntem ile obezite rahatsızlıkları tedavi edilmektedir. Tüp mide yöntemi, birçok hastanın tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Kapalı ameliyat ile yapılan tüm mide operasyonlarında midenin bir kısmı kesilmektedir. Genel olarak yüzde 80’i kesilen midenin gıda isteği kısıtlanmaktadır. Belli bir miktar gıdanın üstünde gıda kabul etmeyen mide, zayıflamaya yardımcı olmaktadır. İştahı azalan hastalar, hızlı bir şekilde kilo kaybetmeye başlamaktadır. Tüp mide ameliyatlarında merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Ek bir sorun yaşanmadığı zamanlarda ortalama olarak 1,5 2 saat içerisinde gerçekleşen ameliyatlar ile başarı sağlanmaktadır. Mide küçültme ameliyatlarında midenin giriş ve çıkış bölümleri dikkatli bir şekilde korunmaktadır.

Mide tüp ameliyatı oldukça hassas bir süreci içerisinde barındıran bir operasyon olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki mide tüp ameliyatlarında mutlaka alanında uzman ve profesyonel olan bir ekiple çalışmak şarttır. Esasında bu hususa özen gösterecek olursak tüp mide operasyonunun çok daha başarılı olması noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş oluruz.

Tüp Mide Ameliyatı Özellikleri

Obezite tedavilerinde sıklıkla başvurulan yöntemlerden olan tüp mide ameliyatı, farklı özellikleri ile öne çıkmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ismiyle de bilinen operasyonlarda sindirim sistemine herhangi bir zarar verilmemektedir. Bu tür operasyonlardaki temel amaç midenin boyutunun küçültülmesidir. Operasyon sonrası riskler çok düşük olsa da çeşitli yan etkiler yaşanabilmektedir. Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede gerçekleştirilen tüp mide yöntemi, oldukça gelişmiştir. Risk oranlarının düşük olması ve başarılı sonuç elde edilmesi sebebiyle tercih edilmektedir.

Riskli durumlarda tercih edilen mide küçültme ameliyatları da bulunmaktadır. Özel durumlarda tercih edilen operasyonlarla da başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüp mide yöntemi konusunda merak edilen konulardan biri de ameliyatın kimlere yapılabileceğidir. Belirlenen şartları taşımayan kişilere bu yöntem uygulanamamaktadır. Belirli kilonun üstünde olmayan kişiler, hızlı zayıflamak amacıyla bu yöntemden yararlanmak istemektedir. Çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için ileri derecede aşırı kilo sorunu olanlar bu tedavi yöntemden yararlanabilmektedir.

Tüp Mide Yönteminde Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün gelişmiş tıp tedavileri arasında bulunan mide küçültme ameliyatında bilinmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Özel şartlar altında yapılan operasyon için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatlarından 18 yaş ve 65 yaş arasındaki kişiler yararlanabilmektedir. DSÖ tarafından belirlenen çeşitli şartlar da bulunmaktadır. Vücut kitle indeksinin 35 veya üzerinde olması gerekliliği bulunmaktadır.

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen mide tüp ameliyatlarında başarıya ulaşmak bir ekip işidir. Bu noktada hastanın genel durumunun göz önünde bulundurulması; operasyonun başarısını da olumlu etkilemektedir. Tüp mide yönteminin uygulanmasında birden fazla tekniğin etkili bir şekilde uygulanıyor olması; bu operasyonunun başarısını da doğrudan etkilemektedir.

18 yaş ve altındaki kişilere uygulanacak tüp mide yöntemi için çeşitli gereklilikler bulunmaktadır. Obezite deresi, doktor kararı ve aile onayı gibi çeşitli şartların uygun olmasından sonra 18 yaş altındaki bireylere de bu ameliyat uygulanabilmektedir. 65 yaş ve üzeri hastalara ise sağlık durumuna ve ameliyat sonrası risklere göre bu yöntem uygulanabilir. Tip mide ameliyatlarının ve tedavi sonrası sürecin dikkatli bir şekilde planlanması gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir