Tüp Mide

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı bir obezite ameliyatı çeşididir. Tüp mide ameliyatının bilimsel ismi sleeve gastrektomi olarak geçer. Obezite cerrahisi son yıllarda uygulama alanlarını giderek artırmaktadır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde hem dünya ülkelerinde hem de ülkemiz sınırları içerisinde sağlıksız beslenme yüzünden kilo problemi yaşayan kişi sayısının giderek arttığını ortaya koymaktadır. Üstelik kilo sıkıntısı obeziteye ulaşmış kişilerin büyük bir bölümünde başta diyabet olmak üzere farklı hastalıklar da teşhis edilmektedir. Bu durum ise diyet ve egzersiz neticesinde kilo verimini zora sokmaktadır. Tüp mide ameliyatı olarak bilinen ve günümüzde modern tıp teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlar sayesinde kilo sıkıntısı olan hastaların daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün olabilmektedir.

tüp mide

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı nedir konusunda öncelikli olarak yapılan araştırmalar olumlu neticeler alma ihtimallerinin yüksek olduğun göstermektedir. Peki, gerçek manada bu tür operasyonlar nedir? Ameliyatlar genel düzeyde midenin boyutlarını küçültmek esas olarak alınmaktadır. Mide boyutlarının küçültülmesi için ise en anlaşılır tabirle kesilerek çıkarılması işlemleri uygulanmaktadır. Obezite sıkıntısı yaşayan kişilerin mide boyutları oldukça büyüktür. Mide dokusunun yapısından kaynaklanan nedenler yüzünden fazla yeme ile birlikte bu büyüme gerçekleştirmektedir. Tüp mide ameliyatlarında var olan büyük mideler ortalama olarak muz büyüklüğüne çevrilmektedir. Bu sayede kişiler doyma sınırlarını en aza indirebilmektedir. Üstelik operasyonlar kapalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu da dikişlerin kapanması ya da acılı iyileşme süreçlerini en aza indirmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

Ülkemizde tüp mide ameliyatı olanların sayısı giderek artmaktadır. Ancak her kilo sıkıntısı olan bireyin bu tür cerrahi operasyona uygun olduğu sonucu da çıkarılmamalıdır. Çünkü tüp mide ameliyatı olanların büyük kısmının zaten belli süreler boyunca uzman kontrolünde diyet yaptıkları bilinmektedir. Lakin yapılan diyetler uzun süreli kilo kaybı açısından fayda vermemektedir. Ya da verilmesi gerekli olan kilonun oldukça fazla olması bu tür operasyonların önünü açmaktadır. Son olarak tüp mide ameliyatı için yapılan ölçümler çerçevesinde kişilerin vücut kitle endekslerinin kırk civarında olması beklenmektedir. Aksinin olduğu durumlarda bireyler operasyon için uygun adaylar kapsamına girmemektedir. Operasyon neticesinde uzman önerilerine uyanlar ise oldukça ciddi miktarda kilo kaybederek ideal kilolarına erişim sağlayabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme en önemli aşamaların birinin başlaması anlamına gelmektedir. Öncelikle bu ameliyat sadece midenin boyutunun küçülmesine yol açmaktadır. Oysaki insanların beslenme kararları mideleri tarafından değil beyinleri tarafından verilmektedir. Bundan kaynaklı olarak ameliyatın iyi neticeler verebilmesi için kişilerin beslenmelerine azami şekilde özen göstermeleri lazımdır. Uzmanlar tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerilerini kontrollü bir biçimde hastalarına sunmaktadır. Genel kapsamda ilk haftalarda beslenme tamamen sıvı formunda yapılmaktadır. Bu tür beslenmelerde gereken besin takviyeleri için önerilen vitaminlerin alınması da gerekebilmektedir. İlerleyen dönemlerde kilo alınmaması için yapılması gereken ise beslenme alışkanlıklarını olabildiği kadar sağlıklı düzeye çekilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Kilo sıkıntısı olanlar üzerinde yapılan operasyonlar diğer bireylere göre daha çok risk arz etmektedir. Bu durumun nedeni fazla kilonun diğer organların işleyiş düzenlerinde de sıkıntılar oluşturması olarak açıklanmaktadır. Ancak ülkemizde oldukça başarı obezite cerrahları bulunmaktadır. Hekimler, hastaların operasyon için uygun olup olmadığını gereken tarama testlerini yaparak anlamaktadır. Test sonuçları geldiğinde tüp mide ameliyatı risklerinin seviyeleri ve olası sonuçları net olarak hastalarla paylaşılmaktadır. Uzman onayı ve hasta isteği çerçevesinde bireylerin operasyonları gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın ilerleyen zamanlardaki önemli riski ise yeniden kilo alımıdır. Kişiler beslenme rutinlerine dikkat etmemeleri halinde ve fazla beslenmeleri durumunda midelerinin boyutlarını yeniden büyülterek kilo alabilmektedir.